Jakie badania po usunięciu fragmentu jelita?

Jakie badania należy wykonać dla ustalenia odpowiedniej diety po usunięciu fragmentu martwego jelita? Czy można się schylać? Mam problemy z ustaleniem co mogę jeść. Kiedy wprowadzić np. surowe jabłko, bo walczę z zaparciami. Anna

Witam,

Jeśli chodzi o zespół krótkiego jelita - czyli stan w którym z jakiegoś powodu zostało usunięta część jelita to przede wszystkim należy ściśle współpracować z lekarzem i dietetykiem klinicznym.
Najczęściej w przypadku usunięcia jelita w początkowej fazie wprowadza sie żywienie dojelitowe lub pozajelitowe,
Następnie w okresie adaptacyjnym można przejść na żywienie tradycyjne. Jest to zależne od kilku czynników: choroby która spowodowała usunięcie fragment jelita, wiek, obecność lub brak zastawki krętniczo-kątniczej.

Powinna Pani zwracać uwagę na swoją masę ciała, jeśli zacznie spadać oznacza, że żywienie nie jest odpowiednie. Należy wykonywać morfologię, biochemię, a także w miarę możliwości badać cukier.

Najważniejsze to szybko reagować w momencie pojawienia sie objawów niedoboru jakiegoś składnika, ponieważ po wycięciu jelita dochodzi do pogorszenia się wchłaniania składników odżywczych.
Ze swojej strony poleciłabym stały kontakt z dietetykiem i lekarzem.

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann