Jakie badania są przeprowadzane na oddziale kardiologii w szpitalu?

Witam serdecznie! Bardzo proszę o poradę. Mam skierowanie do szpitala na oddział kardiologii. Bardzo się boję, bo nie wiem, czy wśród takich badań są bolesne? Jeśli tak, to które? Czy mogę się nie zgodzić na te bolesne? Mam zrobione już ekg, echo, tomografię komputerową serca, wysiłkowe, ale nic z tych badań jednoznacznie nie wynika. Co jeszcze trzeba i można zrobić, jeśli chodzi o badania? Pozdrawiam cieplutko. Gośka.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Po pierwsze, chciałbym zaznaczyć, że lekarz ma obowiązek poinformować Panią przed każdym badaniem o jego możliwych powikłaniach i odpowiedzieć na każde pytanie go dotyczące, np. czy jest bolesne? Dodatkowo ma Pani prawo nie zgodzić się na każde wybrane badnie, jeśli z jakiegoś powodu się go Pani obawia. Natomiast prawdą jest też, że najczęściej te bardziej inwazyjne badania wnoszą najwięcej do rozpoznania, bowiem w innym przypadku lekarz nie wystawiałby Pani na niepotrzebne ryzyko. Tak więc odmawiając zgody na badnanie, pozbawia się Pani możliwości potwierdzenia/wykluczenia diagnozy.

Na oddziale kardiologii zwykle wykonuje się EKG, echo serca, próbę wysiłkową, liczne badania z krwi (pobranie krwi bywa bolesne dla niektórych osób), a czasem, w uzasadnionych przypadkach, również koronarografię, która jest badaniem infazyjnym, jednakże wykonywanym w znieczuleniu miejscowym, więc nie powinna być bolesna, co najwyżej nieprzyjemna.