Jakie badania u rocznego dziecka jeszcze wykonać?

Witam, synek, roczek skończył 2.02.22. Z powodu problemów z kupa (czarne nitki, biała, zielona, kwasny zapach) udalismy się do pediatry. Badanie moczy ok, kal krew utajona ujemny ale wyniki krwi zaniepokoiły pediatre. Podejrzewa policytemie. Badania we wrześniu i październiku tez wykazały podwyzszone parametry. Leukocyty 5,2 (6-17,5) erytrocyty 5,5 (3,8-5,2) hemoglobina 14,9 (10-13,5) hemotokryt (33-39). Jakie badań dodatkowe powinniśmy wykonać? Czy to niebezpieczne?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze zdrowiem dziecka. Każdy rodzic martwi się o swoje dziecko i chce uniknąć wszelkich problemów zdrowotnych.

Prawidłowo, że wykonała Pani u dziecka konkretne badania, aby móc wykluczyć na wstępie poważniejsze schorzenia. Biorąc pod uwagę towarzyszące dziecku objawy oraz wyniki laboratoryjne krwi, trudno jest jednoznacznie wskazać przyczynę takiego stanu.

Obniżony poziom leukocytów mógłby świadczyć o pewnej infekcji wirusowej lub obniżonej odporności. Przy towarzyszących objawach ze strony układu pokarmowego można by było przypuszczać, że można mieć do czynienia z pewną alergią pokarmową lub nietolerancją. Prowadzić to może do stanu zapalnych jelit, powodując takie wspomniane objawy.

Policytemia, którą mógłby podejrzewać lekarz, jest chorobą dość rzadką, a żeby ją potwierdzić lub wykluczyć, należałoby wykonać wiele badań.

Trudno określić jednoznacznie przyczynę dolegliwości u Pani dziecka oraz ocenić dokładnie wyniki krwi. Proponujemy konsultację z lekarzem hematologiem oraz gastrologiem dziecięcym. Tylko specjalista może zdecydować o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/czerwienica-charakterystyka-objawy-rodzaje

https://portal.abczdrowie.pl/czerwienica-prawdziwa-przyczyny-objawy-leczenie

https://parenting.pl/zielona-kupka-niemowlaka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.