Jakie badania wykonać przed wyborem tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, mam 24 lata, chciałam się spytać jakie powinno się wykonać badania w celu dobrania odpowiednich tabletek antykoncepcyjnych? Słyszałam, że próby wątrobowe ,tak? I co jeszcze? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Zanim specjalista ginekolog przepisze Pani tabletki antykoncepcyjne powinien:
- zebrać wywiad odnośnie chorób w rodzinie takich jak: nowotwory piersi i ukł. rozrodczego, udary mózgu, nadciśnienie, chorob

y zakrzepowe,
- wykonać badania takie jak badanie ginekologiczne, usg narządów rodnych, cytologia i usg piersi,
- zlecić badania laboratoryjne takie jak morfologia, próby wątrobowe i parametry krzepnięcia krwi.
Ewentualnie w przypadku jeśli kobieta ma oznaki nieprawidłowości hormonalnych, powinny zostać wykonane badania hormonalne.
Proszę jednak pamiętać, że tak naprawdę w większości przypadków nie ma potrzeby wykonywania wszystkich wymienionych badań i nie jest to błędem. Badania powinny być bowiem dobrane przez lekarza tak, by oceniały tylko te parametry, które u danej kobiety są potrzebne do wyboru tabletek.