Jakie badania wykrywają ziarnicę?

Witam,naczytalam sie o ziarnicy.Od tamtej pory zaczelam wyczuwac u siebie powiekszone wezly i lekki swiad (byc moze podswiadomie po przeczytaniu objawow tej choroby).Natomiast po badaniach usg, ktore za kazdym razem wskazywaly na odczynowy charakter wezlow, ja wciaz mimo to nie moge przestac myslec o tej chorobie. Czy istnieja jakies badania krwi, ktore wykrylyby te chorobe? Czy to prawda, ze wynik badania LDH byłby wtedy podwyzszony-poza normą? Bardzo prosze o odpowiedz

Witam serdecznie. Ziarnica złośliwa, zwana również chłoniakiem Hodgkina, to grupa chorób nowotworowych układu limfatycznego. Ziarnica rozwija się przede wszystkim w węzłach chłonnych, a w bardziej zaawansowanych postaciach obejmuje również inne narządy (m.in. kości, nerki, macicę, pęcherz moczowy, mózg i rdzeń kręgowy). Lista badań, które wykonuje się w przebiegu chłoniaka Hodgkina jest bardzo długa. W morfologii krwi mogą pojawić się cechy niedokrwistości, obniżenie liczby płytek krwi i wzrost poziomu białych krwinek (konkretnie neutrofili). Ponadto wykonuje się biopsję szpiku i biopsję węzła chłonnego lub innej tkanki, w której toczy się proces chorobowy. Badanie histologiczne węzła jest niezbędne do postawienia odpowiedniej diagnozy. W przebiegu ziarnicy dochodzi również do wzrostu aktywności LDH (enzym dehydrogenaza mleczanowa) i fosfatazy zasadowej we krwi. OB ulega przyspieszeniu. Odchylenia obserwowane są również w proteinogramie. Wykonuje się także takie badania jak: rentgen klatki piersiowej, tomografię komputerową, badanie PET, scyntygrafię, USG, trepanobiopsję, EKG, ECHO, spirometrię oraz szereg parametrów laboratoryjnych określających funkcjonowanie nerek i wątroby. Obowiązkowa jest także konsultacja stomatologiczna i laryngologiczna.