Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 9 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie badania wykrywają ziarnicę?

Witam,naczytalam sie o ziarnicy.Od tamtej pory zaczelam wyczuwac u siebie powiekszone wezly i lekki swiad (byc moze podswiadomie po przeczytaniu objawow tej choroby).Natomiast po badaniach usg, ktore za kazdym razem wskazywaly na odczynowy charakter wezlow, ja wciaz mimo to nie moge przestac myslec o tej chorobie. Czy istnieja jakies badania krwi, ktore wykrylyby te chorobe? Czy to prawda, ze wynik badania LDH byłby wtedy podwyzszony-poza normą? Bardzo prosze o odpowiedz
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Badania krwi - monocyty

Monocyty są to komórki układu krwinek białych, znajdujące się w szpiku kostnym. Ich wartość określa się na podstawie klasycznej morfologii. Więcej szczegółów wyjawia nam lek. Łukasz Kowalski.

Witam serdecznie. Ziarnica złośliwa, zwana również chłoniakiem Hodgkina, to grupa chorób nowotworowych układu limfatycznego. Ziarnica rozwija się przede wszystkim w węzłach chłonnych, a w bardziej zaawansowanych postaciach obejmuje również inne narządy (m.in. kości, nerki, macicę, pęcherz moczowy, mózg i rdzeń kręgowy). Lista badań, które wykonuje się w przebiegu chłoniaka Hodgkina jest bardzo długa. W morfologii krwi mogą pojawić się cechy niedokrwistości, obniżenie liczby płytek krwi i wzrost poziomu białych krwinek (konkretnie neutrofili). Ponadto wykonuje się biopsję szpiku i biopsję węzła chłonnego lub innej tkanki, w której toczy się proces chorobowy. Badanie histologiczne węzła jest niezbędne do postawienia odpowiedniej diagnozy. W przebiegu ziarnicy dochodzi również do wzrostu aktywności LDH (enzym dehydrogenaza mleczanowa) i fosfatazy zasadowej we krwi. OB ulega przyspieszeniu. Odchylenia obserwowane są również w proteinogramie. Wykonuje się także takie badania jak: rentgen klatki piersiowej, tomografię komputerową, badanie PET, scyntygrafię, USG, trepanobiopsję, EKG, ECHO, spirometrię oraz szereg parametrów laboratoryjnych określających funkcjonowanie nerek i wątroby. Obowiązkowa jest także konsultacja stomatologiczna i laryngologiczna.

Rezydentka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy