Ziarnica złośliwa - objawy

Witam! Od ok 1,5 roku częściej miewam infekcje, tracę głos i nabawiam się zapalenia gardła. Od ok. 6 miesięcy mam powiększone węzły chłonne, które czasem są bardziej widoczne, aczkolwiek ciągle wyczuwalne (niebolesne). Ogólnie odczuwam, że mój organizm jest osłabiony. Laryngolog skierował mnie na USG w celu stwierdzenia czy węzły chłonne mają niepokojące rozmiary. Lekarz wykonujący badanie stwierdził, że węzły są powiększone (ok. 25mm) szczególnie po prawej stronie i wyglądają na niepokojące, ale powiedział również, aby wykonać RTG klatki piersiowej i dokładniej sprawdzić czy jest się czego obawiać, ponieważ USG jednoznacznie nie potwierdzi choroby. Dodam, że OB mam podwyższone tj. 34. Mam także niedokrwistość oraz małą kurczliwość krwinki. Towarzyszą mi również okropne bóle stawów i mięśni. Lekarz pierwszego kontaktu w grudniu stwierdził rumień guzowaty (na oko, ponieważ na nogach pojawiły się widoczne i bardzo bolesne guzy), ale badania nie potwierdziły obecności żadnej bakterii. Nie utraciłam masy, nie zauważyłam abym się pociła, chciałabym jednak zasięgnąć porady specjalisty, tak dla własnego spokoju. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Ziarnica złośliwa jest chorobą układu chlonnego, częstą u osób młodych. Do rozpoznania ziarnicy konieczna jest kompleksowa diagnostyka, taka jak wykonanie badań krwi (morfologia, OB, poziom eznymów - LDH i fosfatazy zasadowej), RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej itp.

W przypadku niepokojącego obrazu węzłów chłonnych konieczne jest pobranie węzła chłonnego do badania histopatologicznego. Jest to badanie rozstrzygające.

Należy pamiętać także o innych chorobach, które mogą przebiegać ze zmianami w zakresie węzłów chłonnych, podwyższonym OB oraz zmianami w morfologii krwi takimi jak przewlekłe infekcje (np. HIV, toksoplazmoza). choroby autoimmunologiczne, sarkoidoza itp.

Pozdrawiam serdecznie