Jakie jest ryzyko powikłań po autoprzeszczepie u osoby chorującej na szpiczaka?

Witam, moja mama cierpi na szpiczaka mnogiego, który został wykryty 1,5 roku temu. Obecnie zdecydowaliśmy się na autoprzeszczep. Chciałam zapytać czy w przypadku tej choroby istnieje duże ryzyko niepowodzenia jak i powikłań biorąc pod uwagę, że moja mama ma wykonywane co drugi dzień dializy, ponieważ szpiczak spowodował u mamy niewydolność nerek. Jakie są statystyki w przypadku przeszczepów autologicznych u osób chorujących na szpiczaka. Mama ma 52 lata.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Autoprzeszczep wiąże się z pewnością ze znacznie mniejszym ryzykiem powikłań niż w przypadku przeszczepu od dawcy niespokrewnionego choć oczywiście odwrotna zależność dotyczy możliwości wyleczenia. Wg różnych statystyk przeszczep autologiczny pozwala na uzyskanie 5-letnich przeżyć u około 40% pacjentów. Ryzyko i możliwości wyleczenia trzeba jednak szacować indywidualnie. u Pani mamy problemem z pewnością jest niewydolność nerek, co już samo w sobie jest ciężką chorobą związaną z dużą liczba powikłań. Myślę, że powinni Państwo przede wszystkim porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym.

Pozdrawiam serdecznie