Jakie mam wykonać teraz badania, aby potwierdzić lub wykluczyć boreliozę?

Mam 58 lat, jestem kobietą. Około 2 lat temu ukąsił mnie kleszcz. Po usunięciu, został znak w postaci brązowawej krostki. Odebrałam wyniki badań w kierunku boreliozy wykonane techniką ELISA: Borelioza IgM, wynik 11,46, interpretacja ujemny; Borelioza IgG 50,91, interpretacja dodatni. Jakie mam wykonać teraz badania, aby potwierdzić lub wykluczyć boreliozę?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety, nie ma badań mogących w 100% potwierdzić lub wykluczyć boreliozę.

Pani wyniki oznaczają, że najprawdopodobniej zetknęła się Pani z krętkami boreliozy, nie ma jednak świeżego zakażenia. Uznaje się, że dodatnie badania serologiczne bez obecności żadnych objawów nie mają znaczenia diagnostycznego (informacje o objawach choroby znajdują się na stronie http://portal.abczdrowie.pl/borelioza-podstawowe-informacje).

Czasami (gdy wyniki badań serologicznych są wątpliwe, a objawy wskazują na boreliozę) wykonuje się badanie PCR. Polega na wyszukaniu materiału genetycznego krętka boreliozy. Problem z tą metodą diagnostyczną polega na tym, że dość często daje wyniki fałszywie dodatnie z powodu bardzo dużej czułości (jest dodatnie pomimo tego, że krętka nie ma).

Jeżeli bardzo się Pani martwi, proponuję skonsultować się w tej sprawie z lekarzem chorób zakaźnych.