Kiedy wykonać test na HIV, aby wynik nie był zakłamany?

Chciałabym zrobić test na hiv, ale boję się, że może być fałszywie pozytywny. Podejrzewam, że choruję na Hashimoto, a choroby autoimmunologiczne mogą dać fałszywie dodatni wynik tego testu. Jestem bardzo znerwicowana i taki wynik doprowadziłby mnie do załamania nerwowego i wolałabym tego uniknąć. Czy mogę od razu zrobić bardziej dokładny i swoisty test bez wcześniejszego przesiewowego?

Lek. Paweł Szadkowski

Diagnostyka zakażenia wirusem HIV zwykle przebiega: badanie serologiczne testem ELISA, a w razie wyniku dodatniego potwierdzenie testem Western blot, a w przypadkach wątpliwych badanie wirusologiczne metodą RT-PCR. Współistniejące choroby nie będą miały wpływu na badanie (zwłaszcza jeśli nie ma ich pani rozpoznanych). Jeśli obawia się pani małej swoistości badania może pani wykonać od razu test Western blot, ale jest to badanie kosztowniejsze. Jeśli nie ma pani faktycznych przesłanek żeby podejrzewać u siebie zakażenie to sugerowałby typową ścieżkę diagnostyczną.