Jakie mogą być ograniczenia w stosowaniu Depakine?

Brałam przez 3 lata depakine chroni 1000 później absenor odstawiłam leki 2 miesiące temu stopniowo zmniejszając dawkę wg wskazań lekarza. Dostałam ten lek po objawach drżeń mięśni nieprawidłowym zapisie eeg i lekkich drganiach kończyn. Uznano podejrzenie rodzaju padaczki Ale nikt tego nie potwierdził w 100% po poprawię zapisu eeg lekarz pozwolił odstawać leki. Moje pytanie. Wyjechałam na urlop chodziliśmy z mężem do sauny przez 3 dni i nagle zaczęłam źle sie czuć. Myśleliśmy że to zwykle odwodnienie i organizm się oczyszcza Ale minęły 2 tyg. Mam wrażenie że nagle dostałam depresji mogę tylko płakać i spać źle się czuje boli mnie brzuch głowa jest mi niedobrze. Rodzinny z podstawowych badań nie widzi nic niepokojącego. Ja czuje że coś jest nie tak. Czy to może być spowodowane szybkim oczyszczaniem organizmu z kwasu walporninowego stąd reakcję w psychice czy szukać przyczyny gdzie indziej.

Witam,

widzę dwie możliwe przyczyny.
Pierwsza- tak jak Pani pisze efekt odstawienia Depakiny, która była stosowana przez 3 lata.
Druga- padaczka nie była potwierdzona 100%, możliwe jest że wcześniejsze objawy miały podłoże psychogenne. Nieprawidłowy zapas EEG (ale bez zmian napadowych charakterystycznych dla padaczki) może towarzyszyć zaburzeniom psychicznym. Ponadto Depakine oprócz tego, że jest lekiem przeciwpadaczkowym, w psychiatrii jest stosowana jako stabilizator nastroju.
Proponowałbym konsultację wpierw z neurologiem- możliwe, że oprócz EEG zleciłby rezonans magnetyczny głowy (myślę, że by się przydał). Do decyzji neurologa pozostawiłbym możliwość dalszej konsultacji psychiatrycznej.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Zmiany o których Pani pisze są niepokojące. Senność, odczuwanie silnego smutku jako dominującej emocji, oraz objawy somatyczne, o których Pani pisze faktycznie wpisują się w obraz depresji.
Na podstawie tego krótkiego opisu, nie mam jednak możliwości stwierdzić, co takiego wydarzyło się, że nagle Pani samopoczucie tak drastycznie się zmieniło, uległo pogorszeniu. Biorąc pod uwagę, że lek Depakine jest stosowany przy zaburzeniach nastroju możliwe, że coś jest na rzeczy i jego odstawienie zadziałało na Panią w taki sposób, a pobyt w saunie przyspieszył jego całkowite wypłukanie z organizmu. Jest to jednak tylko jedna z pośród wielu możliwości, dla tego bezwzględnie zachęcam Panią do wizyty u psychoterapeuty lub psychiatry, a najlepiej u obu specjalistów. Dopiero po wnikliwym wywiadzie psychoterapeutycznym możliwe będzie postawienie hipotez co takiego się wydarzyło, że Pani samopoczucie tak gwałtownie uległo pogorszeniu, oraz ułożenie planu terapeutycznego, co zrobić by poczuła się Pani lepiej. Psychiatra z kolei będzie posiadał specjalistyczną wiedzę na temat leków i ich działania. Będzie potrafił nie tylko powiedzieć Pani więcej na temat działania leku Depakine, ale także w razie potrzeby wdroży leczenie farmakologiczne depresji.