Jakie moga wystąpić powikłania u dziecka urodzonego naturalnie przy zakażeniu wirusem HPV u matki?

Witam. Lekarz prowadzacy moja ciaze stwierdzil u mnie wirusa hpv i skierowal do szpitala na cesarskie cięcie. Jednak w szpitalu stwierdzono ze nie kwalifikuje sie do operacji i mam rodzic naturalnie. Obawiam sie ze dziecko zarazi sie tym wirusem, tym bardziej ze dzisiaj na badaniu lekarz wykryl brodawki w przedsionku. Jakie moga wystąpić powiklania u dziecka urodzonego naturalnie przy tego typu wirusie?

Witam serdecznie.W przypadku infekcji wirusem HPV wskazania do cięcia cesarskiego są zależne od objawów klinicznych. Jeśli na szyjce macicy lub w okolicy przedsionka pochwy są zmiany o charakterze kłykcin, to są wskazania do ukończenia ciąży cięciem cesarskim. Jeśli takich zmian nie ma, to nie ma przeciwwskazań do porodu siłami natury ponieważ ryzko zarażenia dziecka podczas porodu jest bardzo małe.Ryzyko przeniesienia wirusa brodawczaka ludzkiego na dziecko podczas porodu jest bardzo niskie. Nawet jeśli dojdzie do zakażenia noworodka, organizm dziecka jest zwykle w stanie sam pozbyć się wirusa. W większości przypadków dziecko urodzone przez kobietę z brodawkami narządów płciowych nie ma żadnych powikłań powiązanych z wirusem HPV. Bardzo rzadko zdarza się, że u noworodka pojawiają się brodawki w jamie ustnej. W takiej sytuacji należy poddać dziecko terapii laserem, by nie dopuścić do niedrożności dróg oddechowych