Jakie pigułki antykoncepcyjne poleciłby dobry fachowiec kobiecie po mastektomii?

Mam 46 lat, 20 lat temu przeszłam mastektomię bez chemioterapii, dwa lata później urodziłam kolejne zdrowe dziecko. Jestem pod stałą opieką poradni onkologicznej i ginekologicznej (profilaktycznie), jestem zdrowa. Chciałabym zastosować wreszcie antykoncepcję hormonalną (wkładka spowodowała utworzenie cysty), także ze względu na cerę i wejście w okres okołomenopauzalny. Mój lekarz polecił mi C..., jeszcze go nie zaczęłam stosować. Czy to dobry wybór?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zakładam, że mastektomię wykonano u Pani z powodu nowotworu złośliwego piersi. Rak piersi lub podejrzenie raka piersi jest przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Wprawdzie nowotwór wyleczono u Pani 20 lat temu, ale należy zwrócić uwagę na to, że nowotwór ten wystąpił u Pani w młodym wieku. W związku z tym można więc podejrzewać pewną "skłonność" do wystąpienia nowotworu. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko raka piersi, a u Pani to ryzyko i tak jest większe w stosunku do innych osób. Pod uwagę należy wziąć także częstość występowania raka piersi u Pani w rodzinie (nie wiem, jaka ona jest)... Powinna Pani przemyśleć te sprawy i porozmawiać ze sowim lekarzem (on najlepiej zna Pani historię i stan Pani zdrowia).

Pozdrawiam!