Jakie podjąć kroki, aby zmniejszyć poziom CK?

Witam Mój mąż wiek 60 od kilku lat bierze tabletki na cholesterol Sortis, niedawno po wizycie u lekarza okazało się, że jego CK jest podwyższone ma obecnie 292 U/L, gdzie na wyniku norma jest do 190 U/L. Moje zapytanie czy należy podjąć jakieś kroki, aby ten poziom CK zmniejszyć np. zmienić leki na cholesterol, odstawić je ?

Lek. Wojciech Zygmunt

Wzrost kinazy kreatynowej (CK) powyżej 4 razy górna granica normy jest wskazaniem do odstawienia statyn i monitorowania powrotu CK do normy. W przypadku pani męża wzrost wynosi poniżej 4 razy górnej granicy normy. W takim przypadku zalecone jest monitorowanie aktywności CK co 6 tygodni. Jeżeli dolegliwości będą się utrzymywać należy odstawić statynę. Jeżeli po 2-4 tygodniach ustąpią, można wrócić do stosowania statyny. Należy koniecznie zwrócić na każde dolegliwości mięśniowe podczas stosowania leku. Należą do nich: bolesność, tkliwość i osłabienie mięśni, a także brązowe zabarwienie moczu. Jeżeli takie dolegliwości będą występować u pani męża, polecam szybką wizytę u lekarza rodzinnego.