Jakie powinno być ujście szyjki macicy?

a czy ujscie szyjki nie powinno być twarde? i moje drugie pytanie czy twardnienia brzuszka mogą byc związane z wypinaniem sie dziecka?czy nie ma to wpływu na szyjkę,dziękuje za odp.pozdrawiam

W ciąży szyjka jest raczej rozpulchniona i miękka ale czasami bywa twarda szczególnie podczas pierwszej ciąży. Ruchy dziecka nie wpływają na zdrową szyjkę i mogą imitować skurcze macicy. Odczuwalne są one jednak jako napięcie części macicy a nie jak napięcie całej macicy.