Jakie są konsekwencje pierwotnego braku miesiączki?

Witam. Mam 28 lat oraz pierwotny brak miesiączki. Czy w późniejszych latach będą jakieś konsekwencje tego.? Dodam że jeden lekarz twierdzi że nie ma co się przejmować, natomiast inny kazał by brać jakieś leki i straszy różnymi chorobami na starość

Redakcja abcZdrowie

Witam,

by ocenić zagrożenia wynikające z pierwotnego braku miesiączki, należy przede wszystkim ustalić źródło tego zaburzenia. Może to być: wrodzony przerost nadnerczy, wady dotyczące gonad lub jajników, guz przysadki mózgowej lub niewydolność podwzgórza czy brak wrażliwości na androgeny.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Niektóre z tych zaburzeń mogą być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia, inne powodując zaburzenia gospodarki hormonalnej, przekładają się nie tylko na niepłodność czy bezpłodność kobiety, ale powodują szereg schorzeń natury ginekologicznej. Niezależnie od przyczyny, pierwotne zaburzenia miesiączkowania podlegają leczeniu hormonalnemu, a problemu nie należy bagatelizować.

Jeżeli dotychczas nie wykonywała Pani badań, proszę zwrócić się do ginekologa. W ocenie źródła pierwotnego braku miesiączki należy wziąć pod uwagę wyniki badań fizykalnych, badań hormonów, w tym LH i FSH oraz prolaktyny, badań obrazowych – USG TV i MRI przysadki mózgowej.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/nieplodnosc-u-kobie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.