Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 1 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie produkty są niewskazane w cukrzycy?

Cukrzyca wykrywana jest u coraz większej ilości osób. To obecnie choroba cywilizacyjna. Wyróżniamy kilka typów tego schorzenia. Sprawdź, czego jeszcze warto dowiedzieć się o cukrzycy. Zapoznaj się z listą produktów, które są niewskazane w tej chorobie.

Nie ma czegoś takiego jak najbezpieczniejszy lek. Każdy lek ma swoje działania niepożądane i przeciwwskazania i czasem nie można takiego leku zastosować. Najczęściej stosowanym lekiem na każdym etapie cukrzycy jest metformina. Jest to stary i bardzo dobrze przebadany lek. Jeśli tylko można należy go zastosować. Nie ma czegoś takiego jak leki interaktywne. Są tzw leki inkretynowe, nowe leki na cukrzycę.Wskazania do tych leków: "Leczenie cukrzycy typu 2 u dorosłych: 1) w monoterapii u pacjentów, u których glikemia nie jest dostatecznie kontrolowana za pomocą diety i aktywności fizycznej oraz u których stosowanie metforminy jest niewłaściwe ze względu na przeciwwskazania lub nietolerancję; 2) w skojarzeniu z metforminą u chorych, u których glikemia jest niedostatecznie kontrolowana mimo stosowania maks. tolerowanych dawek metforminy w monoterapii; 3) w skojarzeniu z pochodną sulfonylomocznika u chorych, u których glikemia jest niedostatecznie kontrolowana mimo stosowania maks. tolerowanych dawek sulfonylomocznika w monoterapii oraz u których nie można stosować metforminy z powodu przeciwwskazań lub nietolerancji; 4) w skojarzeniu z pochodną tiazolidynodionu u chorych, u których glikemia jest niedostatecznie kontrolowana oraz u których można stosować pochodną tiazolidynodionu; 5) w skojarzeniu z pochodną sulfonylomocznika i metforminą w przypadku gdy dieta, aktywność fizyczna i stosowanie metforminy w skojarzeniu z pochodną sulfonylomocznika nie zapewniają odpowiedniej kontroli glikemii; 6) w skojarzeniu z insuliną (z metforminą lub bez niej) w przypadku gdy dieta, aktywność fizyczna i stosowanie insuliny w ustalonej dawce nie zapewniają odpowiedniej kontroli glikemii". Wybór leku należy do lekarza, chociaż oczywiście lekarz nie zastosuje leku,który jest dla pacjenta za drogi, a leki inkretynowe są niestety nierefundowane i dość drogie.

0

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy