Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 4 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie są normy PEF i FEV1 dla 5-latki, mającej 113 cm i 21 kg?

Jakie są normy PEF i FEV1 dla 5-latki, mającej 113 cm i  21 kg?
ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Szanowna Pani,

Wyniki spirometrii (jednym z parametrów jest właśnie FEV1-natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa) wyraża się w odsetkach wartości należnych (% wn.). Zakres wartości prawidłowych określa się na podstawie rozrzutu wartości danego parametru w zdrowej populacji (5.-95. centyla). Zakres normy dla FEV1 odpowiada w przybliżeniu +/- 20% wn. ( czyli 120-80%; wartość należna to 100%).

W odniesieniu do parametru PEF (szczytowy przepływ wydechowy), mierzonego samodzielnie przez pacjenta za pomocą specjalnego urządzenia tzw. pikflometru, zakres wartości prawidłowych określa się analogicznie ( 5.-95. centyla) Zakres normy wynosi w przybliżeniu również +/- 20% wn. Natomiast zmienność okołodobowa PEF powinna wynosić <20%.

Zaznaczam jednak, że oryginalny wynik należy pokazać lekarzowi, który znając historię pacjenta, będzie mógł go najwłaściwiej zinterpretować.

Pozdrawiam serdecznie

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy