Jakie są powikłania nadciśnienia tętniczego?

Witam, jedną z moich dolegliwości jest nadciśnienie tętnicze, biorę na to odpowiednie leki. Moje pytanie jest natomiast takie - jakie są powikłania nadciśnienia tętniczego? Pytam o to, ponieważ mój lekarz po kilku badaniach EKG i echo serca stwierdził u mnie niewielki przerost lewej komory serca. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą ogólnoustrojową, a co za tym idzie - jeśli nie jest odpowiednio kontrolowane, powodować może powikłania dotyczące wielu narządów, w tym serca: przerost mięśnia sercowego, zmiany w zaopatrujących go naczyniach krwionośnych.

Skuteczna kontrola nadciśnienia tętniczego powoduje zmniejszenie obciążenia mięśnia sercowego. Jeśli przerost mięśnia w Pana przypadku jest niewielki, pod wpływem odpowiedniego leczenia może on nawet całkowicie się cofnąć .

Pozdrawiam