Jakie są skutki uboczne stosowania leku Arketis?

Witam. Od 2-3 mies. biorę Arketis. Zdiagnozowano u mnie zaburzenia osobowości- czyli silną nerwicę, zaburzenia lękowe oraz depresję. Bardzo boję się leków, dlatego moja terapia jest dość delikatna. Psychiatra parę dni temu do Arketisu dodał Lamotrix. W aptece niestety znalazłam tylko Lamilept. Moje pytanie- czy to naprawdę jest to samo? Czy zadziała również na moje problemy? Bardzo obawiam się też skutków ubocznych.

Szanowna Pani,

Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne, Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie.
W Pani przypadku dodatkowo zalecałabym psychoterapię, wsparcie psychologiczne ułatwi Pani przezwyciężyć obawy związane leczeniem. Pytania dotyczące leczenia (farmakoterapii), dobrze byłoby, kierować do lekarza leczącego - psychiatry, który Panią leczy.

Pozdrawiam serdecznie

Witam,
Lamotrix i Lamilept to naprawdę to samo, oba te leki zawierają substancję czynną o nazwie lamotrygina. Czy zadziała na Pani problemy? Nie wiadomo, zwłaszcza, że wymienia Pani szereg diagnoz, które bardzo się od siebie różnią. Metodą leczenia z wyboru w zaburzeniach osobowości jest psychoterapia. Przy zaburzeniach lękowych i depresji można stosować zarówno farmako- jak i psychoterapię. O tym, dlaczego przepisano takie leki, jak mają działać i jakich działań niepożądanych można się spodziewać powinna Pani porozmawiać bezpośrednio z lekarzem decydującym o włączeniu takiego leczenia.

Witam Panią
Organizm ludzki różnie reaguje na wprowadzenie
nowego leku, co w dużej mierze zależy też od wrażliwości
osobniczej pacjenta.
Kwestię skutków ubocznych stosowanych leków
powinna Pani skonsultować z lekarzem prowadzącym.
To on zna Pani organizm, historię Pani choroby
i posiada stosowną wiedzę na temat przepisywanych leków.
Warto jednak zastanowić się też nad wprowadzeniem
psychoterapii w proces leczenia.
Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające,
obniżające napięcie, czasem antydepresanty
o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk sprawiają,
że lęki i inne dolegliwości stają się łatwiejsze
do zniesienia, ale nie leczą choroby.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć depresję
i zaburzenia lękowe należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy depresji,
nerwicy i zaburzeń lękowych, ale również dociera się
do przyczyny problemu i znajduje się sposób wyleczenia choroby.
Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl