Jakie są zalecenia po operacji i pielęgnacji rany w okolicy odbytu?

Witam, jestem po operacji. Mam otwartą ranę w okolicy odbytu, kości ogonowej. Codziennie mam zmieniane opatrunki. Proszę mi napisać czy mogę się wykąpać, czy mogę po ranie polewać wodą?? Czy mogę po takiej operacji wszystko jeść?? 2 pytanie dlaczego taka rana jest otwarta? Jak długo trwa leczenie? Jak długo trzeba zmieniać opatrunki ?

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Dzień dobry
Po zabiegach w okolicy odbytu najczęściej zostawiamy rany otwarte (całkowicie lub częściowo). Całkowite zaopatrzenie takiej rany przy pomocy szwów chirurgicznych niesie ze sobą ryzyko ropnego zapalenia. Z diety proponuję usunąć potrawy ostre, które mogą podrażniać ranę i w efekcie niepotrzebnie nasilać dolegliwości bólowe. Ważnym jest, aby masy stolca były miękkie, zaparcia i twardy stolec w przypadku zabiegów w okolicy odbytu mogą powodować niewielkie uszkodzenia w obrębie rany i w efekcie doprowadzić do sytuacji, w której czas gojenia znacznie się wydłuży. W celu zmiękczenia mas stolca należy zwiększyć udział potraw bogatoresztkowych w codziennej diecie (np brokuły czy sałata). Może Pani wziąć kąpiel, która u części pacjentów istotnie zmniejsza dolegliwości bólowe poprzez swoje działanie relaksacyjne. Opatrunki należy zakładać do czasu ustąpienia wydzielania treści surowiczej ze światła rany. Czas gojenia to najczęściej 2-4 tygodnie.
Z wyrazami szacunku
Jan Bujok
Chirurg, flebolog, proktolog
Kriocentrum, ul. Wyszyńskiego 103 05-420 Józefów
Tel: +48 22 779 28 21; +48 22 423 01 87; +48 504 171 106