Jakie tabletki najlepsze?

Witam! Mam 24 lata. Przyjmowałam już takie tabletki jak D...35, Y... oraz stosowałam plastry E... Po 1,5 roku przyjmowania D...35 zaczęłam mieć problemy z żołądkiem - wymioty od razu po zażyciu tabletki. Lekarz przepisał mi Y... - straszne wahania nastrojów oraz czułam się bardzo opuchnięta. Następnie plastry E..., po których w krótkim czasie bardzo przytyłam... nie przyjmuję już ich pół roku, a z wagą nadal są problemy... Ostatnio lekarz przepisał mi krążek antykoncepcyjny - po 24 godzinach usunęłam krążek z powodu ostrego bólu podbrzusza... Nie wiem już, co powinnam przyjmować. Dodam, że mam bardzo wrażliwy żołądek - nie mogę jeść słodkiego oraz smażonych potraw, a mimo tego podczas stosowania plastrów bardzo przytyłam. Z góry dziękuję za odpowiedź. Kitty

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Antykoncepcja hormonalna, czy to pod postacią pigułek, plastrów, czy też krążka, jest metodą o bardzo dużej skuteczności, ale także o wielu działaniach niepożądanych. Niektóre kobiety bardzo sobie chwalą wpływ sztucznych hormonów na ich organizm (np. są zadowolone z powiększonego biustu, stanu skóry, włosów), ale zdarzają się i takie, które nie tolerują tak dużej ingerencji w ich organizm (mają większy apetyt, skoki nastroju, migreny, trądzik). Może być tak, że Pani po prostu źle znosi antykoncepcję hormonalną i metoda podania hormonów (plastry, pigułka, krążek) nic tu nie zmieni. Może warto rozważyć w Pani przypadku pigułkę jednoskładnikową... Proszę spytać swojego lekarza.

Pozdrawiam!