Plastry a skutki uboczne

Witam serdecznie, jestem 4 miesiące po porodzie. Lekarka zaproponowała mi plastry jako środek antykoncepcyjny. Kończę właśnie 3 opakowanie i niepokoją mnie silne bóle głowy (na początku nie były zbyt uporczywe, ale teraz, przy trzecim, są bardzo silne, stosuję ogólnodostępne tabletki przeciwbólowe, które i tak nie zawsze pomagają). Co robić? Odstawić? Dużo czytałam na temat plastrów i podobno nie są wskazane dla osób otyłym (ja mam 95 kg), a mimo to lekarka własnie plastry mi poleciła. Mało tego, wcześniej nigdy nie stosowałam antykoncepcji hormonalnej i przed zastosowaniem powinno się zlecić badania (tak przynajmniej słyszałam), a ja nie dostałam takiego zalecenia. Planuję zmienić lekarza, chciałabym jednak zapytać jakie badania powinno się wykonać przed kuracją hormonalną, i jeśli nie plastry, to jaka inna metoda byłaby lepsza? Dodam jeszcze, że przez najbliższe 4 lata nie planujmy następnego dzidziusia, ogólnie nie mam problemów ze zdrowiem, nie palę, jedyny minus to bolesne miesiączki. Dziękuję za poradę.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przed rozpoczęciem stosowania (pierwszy raz w życiu) antykoncepcji hormonalnej warto wykonać badanie na krzepliwość krwi. Jeśli jest Pani otyła, to ewentualnie można zrobić badanie cholesterolu (antykoncepcja hormonalna może zwiększyć poziom cholesterolu).

Bóle głowy to jeden ze skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej - problem może niestety powrócić podczas stosowania innej formy tej antykoncepcji, np. pigułek. Często skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej zmniejszają się po stosowaniu przez 3-4 cykle, a u Pani dolegliwości się nasilają...

Proszę spróbować dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych (najczęściej stosowane), być może będzie je Pani lepiej tolerować. Może się Pani także zastanowić nad pigułką jednoskładnikową (mogą ją stosować także kobiety karmiące, zawiera nieco mniej hormonów) - jest ona troszkę mniej skuteczna niż dwuskładnikowa, trzeba ją zażywać z dokładnością co do godziny, ale często bywa lepiej tolerowana niż pigułka dwuskładnikowa.

Proszę brać pod uwagę to, że antykoncepcja hormonalna może zwiekszać łaknienie, co często doprowadza do przyrostu masy ciała.

Pozdrawiam!