Witam,
nadciśnienie tętnicze jest względnym przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej, w tym tabletek czy plastrów antykoncepcyjnych. Oznacza to, że tak jak w przypadku zdrowej pacjentki, należy indywidualnie ocenić możliwości zastosowania danej metody, wziąwszy pod uwagę wiek pacjentki, przebyte choroby oraz ryzyko wystąpienia innych chorób. W Pani przypadku na pewno należy rozważyć, czy nie byłoby lepszej metody antykoncepcji w znaczeniu minimalizowania ryzyka skutków nadciśnienia spowodowanych przez hormony. Więcej o dostępnych metodach antykoncepcji dla kobiet pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/metody-antykoncepcji-dla-kobiet.
Choć nowe preparaty zawierają mniejsze stężenie estrogenów niż leki antykoncepcyjne starszego typu, a ponadto bezpieczniejsza z tego powodu jest antykoncepcja przezskórna, to ostateczna decyzja należy do ginekologa. Leki dwuskładnikowe mogą podnosić ciśnienie tętnicze, co u pacjentek ze stwierdzonym nadciśnieniem może być problematyczne i powodować trudności z uregulowaniem ciśnienia. Z kolei preparaty jednoskładnikowe, zawierające progestagen, są dużo bezpieczniejsze – nie mają tak dużego wpływu na wzrost ciśnienia tętniczego. Tutaj więcej o antykoncepcji hormonalnej: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-antykoncepcja-hormonalna.
Proszę się zgłosić do specjalisty – być może zasugeruje również inną metodę antykoncepcji, np. wkładkę domaciczną, która jest absolutnie bezpieczna dla chorujących na nadciśnienie. Warto skonsultować się również z kardiologiem, u którego się Pani leczy – jeżeli choroba jest pod kontrolą, a ciśnienie uregulowane za pomocą leków, może uznać, że taka antykoncepcja nie stwarza zagrożenia dla Pani zdrowia. Proszę zapoznać się z sugestią naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych-przy-lekach-na-nadcisnienie.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych przy lekach na nadciśnienie – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Czy plastry hormonalne mogą podnieść ciśnienie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak działają tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Antykoncepcja a nadciśnienie – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Plaster, zastrzyk czy implant? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Plastry antykoncepcyjne a karmienie piersią - czy można je stosować? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Migrena z aurą porażenną a stosowanie antykoncepcji hormonalnej – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Czy to prawda, że ta antykoncepcja nie będzie działać? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak należy stosować plastry antykoncepcyjne? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy plastry antykoncepcyjne to dobra i sprawdzona metoda? Jak szybko zaczynają działać? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Antykoncepcja po porodzie - kiedy i jaka jest najlepsza?
Antykoncepcja po porodzie to temat, który wywołu
Wady i zalety antykoncepcji hormonalnej
Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najbardziej
Antykoncepcja hormonalna - charakterystyka, rodzaje, przeciwwskazania, zalety, skutki uboczne
Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najbardziej