Plaster, zastrzyk czy implant?

Jestem 6 miesięcy po porodzie i właśnie skończyłam karmić piersią. Nie planuje kolejnego dziecka przez najbliższe 2-3 lata. Musze zdecydować się na jedną z hormonalnych metod antykoncepcji, a nie jestem wystarczająco systematyczna do brania tabletek codziennie o tej samej porze. W przeszłości stosowałam plastry antykoncepcyjne i byłam z nich stosunkowo zadowolona. Przybrałam trochę na wadze, ale kiedy pilnowałam diety nie było tak złe. Kiedyś próbowałam również tabletek antykoncepcyjnych N*****, ale po nich bardzo utyłam. Teraz zastanawiam się co powinnam wybrać: plastry, zastrzyki czy implant. Wiem że dla zachowania masy ciała największy wpływ ma prawidłowa dieta. Chciałabym jednak wiedzieć które z tych metod maja najmniejsza ilość hormonów i efekt tycia powinien być najmniejszy. Oprócz przybierania na wadze nie miałam innych efektów ubocznych. Czy teraz po urodzeniu dziecka mogło się to zmienić?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Z wymienionych przez Panią metod plastry wyróżniają się tym, że jako jedyne zawierają zarówno progestagen jak i analog estradiolu. Zastrzyk antykoncepcyjny oraz implant zawierają jedynie progestagen. Ponadto przy plastrach krwawienia są co do zasady uregulowane przez tygodniowe okresy bez plastra, podczas gdy w pozostałych dwóch metodach progestagen dostarczany jest bez przerw, a krwawienia mogą stać się bardzo nieregularne.

Na tycie wpływać będzie głównie progestagen, obecny we wszystkich wymienionych metodach w podobnych dawkach czynnych. Estrogeny mogą powodować zatrzymywanie wody w organizmie, co może dawać efekt większej wagi, ale nie będzie powodować przyrostu tkanki tłuszczowej.

Decyzja co do metody powinna należeć do Pani, w oparciu o rozmowę z lekarzem, który powinien wyjaśnić wątpliwości. Ponieważ mechanizm działania tych metod jest podobny, to podobne będą też efekty. Jeśli dobrze znosiła Pani plastry, nie ma tendencji do zakrzepicy, to może rozważyć ich użycie. Mają one tą zaletę, że w każdej chwili można je odstawić, gdyby pojawiły się uciążliwe efekty uboczne.

Pozdrawiam serdecznie!