Jakie testy wykonuje się w kierunku obciążenia rakiem płuc?

Chciałam zapytać jakie testy wykonuje się,w kierunku obciążenia rakiem płuc? Mój pradziadek ze strony ojca zmarł na raka płuc w wieku ok. 60 lat a mój ojciec 56 na to samo. OBAJ palili, ojciec był gruźlikiem ale mogę być w grupie ryzyka z tego co czytałam. Powinnam wykonać takie testy? Bardzo się boje..

Nie wiem co Pani czytała , ale nie jest Pani w grupie zwiększonego ryzyka ! Proponuję wykonywać 1x/rok rtg płuc , a jeśli Pani nie pali - to nawet 1x/2lata , zż

Nie ma jednego genu kojarzonego z rakiem płuc. Wynika to częściowo z faktu, że niemal wszystkie zachorowania na ten nowotwór spowodowane są paleniem.
Nie palić samemu!!!
Jeśli nie umie Pani rzucić:
1. psycholog,
2. tomografia komputerowa płuc wysokiej rozdzielczości raz w roku.
Jeśli nie jest Pani narażona na dym tytoniowy, najprawdopodobniej nie zachoruje Pani.