Jednostronny ból głowy

Witam!

Mam 30 lat. Od pewnego czasu budzę się z bólem głowy jednostronnym. Ból utrzymuje się przez cały dzień i nie pomagają żadne tabletki przeciwbólowe. Następnego dnia budzę się i głowa boli, ale z drugiej strony. Takie bóle zdarzają się 2-3 razy w miesiącu. Przy ostatnim ataku bólu poczułam się słabo jakbym zaraz miała zemdleć. Zimny pot oblał mnie po plecach, a mąż stwierdził, że na twarzy zrobiłam się bardzo blada. Aby uchronić mnie przed omdleniem ułożył mnie na łóżku i uniósł mi nogi do góry. Leżąc w takiej pozycji przez chwilę wszystko przeszło. Nie wiemy jakie mogą być przyczyny takich zasłabnięć.

Przypominam sobie, że w wieku dojrzewania miałam takie objawy (zrobiono mi zdjęcie czaszki oraz EEG, ale nic nie wykazało), a także występowały w trakcie ciąży. Obecnie jestem dorosłą kobietą i o dojrzewaniu raczej nie ma mowy, ciążę także wykluczam. Proszę o pomoc. Jakie mogą być przyczyny moich zasłabnięć? Dodam, iż ciśnienie krwi po takim ataku to 130 na 80.

Witam serdecznie!
Przyczyn bólu głowy może być wiele, poprzez przyczyny pierwotne (na przykład migrena, ból napięciowy) lub wtórne, które powstają w przebiegu innych schorzeń. Tak więc ból głowy może być objawem towarzyszącym i występować wtórnie do różnych chorób, zarówno występujących lokalnie (jak choroby laryngologiczne i okulistyczne) jak i ogólnoustrojowo (np. nadciśnienie tętnicze, choroby reumatyczne). W tym przypadku prawdopodobnie przyczyną dolegliwości jest migrena z towarzyszącą aurą. Ma ona charakter napadowy. Okres dojrzewania może spowodować pojawienie się dolegliwości, jednak dolegliwości migrenowe mogą się utrzymywać nawet po jego zakończeniu.
Szczególną uwagę warto zwrócić na czynniki wywołujące atak choroby. Powodem pojawiających się dolegliwości mogą być również choroby kardiologiczne, czy na przykład anemia - konieczne jest wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Konieczna jest wizyta u lekarza. W pierwszej kolejności najlepiej skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego, który po zbadaniu i dokładnym zebraniu wywiadu określi czy jest konieczność wykonania badań dodatkowych oraz zdecyduje czy jest wskazana wizyta u specjalisty - lekarz rodzinny wystawia skierowanie do neurologa oraz kardiologa. Pozdrawiam