Kąpiel w morzu a rana po operacji wycięcia torbieli włosowej

Witam, Miesiąc temu miałem operacje wycięcia torbieli włosowej, rana goi sie poprzez ziarninowanie. Wyjezdzam na wakacje nad morze, a rana nie do konca sie jeszcze zagoiła.Czy w tej sytuacji jest możliwość kąpieli?Jeśli tak to w jaki sposób można zabezpieczyc ranę przed wejsciem do wody?
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jeśli rana nie jest do końca wygojona zdecydowanie nie powinien Pan się kompać. Może to doprowadzić do nadkażenia rany i związanych z tym powikłań.
Dodatkowo rana powinna być zabezpieczona przed dostaniem się do niej piasku i brudu - szczelnym plastrem z suchym opatrunkiem.

Witam , kąpiel z raną gojącą się przez ziarninowanie jest absolutnie nie wskazana!!! Są w aptekach plastry wodoodporne , hermetyczne (przylepiec z 4-ech stron) , pytanie tylko czy w tym miejscu da Pan radę dokładnie i skutecznie taki plaster przylepić - jeśli nie - to zdecydowanie odradzam kąpieli. Miłego urlopu , zż

W przypadku niezagojonej rany kąpiele w zbiornikach wodnych (basen, jezioro, morze) są absolutnie przeciwwskazane. Mogą być przyczyną zakażenia rany. Gojące się poprzez ziarninowanie rany, szczególnie w miejscach narażonych na infekcję, np. w okolicy szpary międzypośladkowej należy jak najczęściej przysznicować - myć mydłem i płukać bieżącą wodą, następnie odkazić np. octeniseptem i założyć jałowy opatrunek. W razie objawów infekcji rany (zaczerwienienie, wysięk ropny) konieczna jest pilna konsultacja z chirurgiem.
Pozdrawiam,
Joanna Jędrys