Kąpiel w morzu a rana po operacji wycięcia torbieli włosowej

Witam, Miesiąc temu miałem operacje wycięcia torbieli włosowej, rana goi sie poprzez ziarninowanie. Wyjezdzam na wakacje nad morze, a rana nie do konca sie jeszcze zagoiła.Czy w tej sytuacji jest możliwość kąpieli?Jeśli tak to w jaki sposób można zabezpieczyc ranę przed wejsciem do wody?
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Główne osiągnięcia polskiej transplantologii

Polska transplantologia nieustannie się rozwija. Przeszczepy są coraz skuteczniejsze i bezpieczniejsze. Sprawdź, jakie są główne osiągnięcia polskiej transplantologii.

Lek. Marta Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Jeśli rana nie jest do końca wygojona zdecydowanie nie powinien Pan się kompać. Może to doprowadzić do nadkażenia rany i związanych z tym powikłań.
Dodatkowo rana powinna być zabezpieczona przed dostaniem się do niej piasku i brudu - szczelnym plastrem z suchym opatrunkiem.

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doświadczenie zdobywała w kraju, jak i za granicą.
0

Witam , kąpiel z raną gojącą się przez ziarninowanie jest absolutnie nie wskazana!!! Są w aptekach plastry wodoodporne , hermetyczne (przylepiec z 4-ech stron) , pytanie tylko czy w tym miejscu da Pan radę dokładnie i skutecznie taki plaster przylepić - jeśli nie - to zdecydowanie odradzam kąpieli. Miłego urlopu , zż

Specjalista chirurgii onkologicznej i chirurgii ogólnej. Posiada doświadczenie w diagnozowaniu i wycinaniu zmian skórnych oraz leczeniu czerniaka. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Klinice Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaka Skóry w Centrum Onkologii w Warszawie
0

W przypadku niezagojonej rany kąpiele w zbiornikach wodnych (basen, jezioro, morze) są absolutnie przeciwwskazane. Mogą być przyczyną zakażenia rany. Gojące się poprzez ziarninowanie rany, szczególnie w miejscach narażonych na infekcję, np. w okolicy szpary międzypośladkowej należy jak najczęściej przysznicować - myć mydłem i płukać bieżącą wodą, następnie odkazić np. octeniseptem i założyć jałowy opatrunek. W razie objawów infekcji rany (zaczerwienienie, wysięk ropny) konieczna jest pilna konsultacja z chirurgiem.
Pozdrawiam,
Joanna Jędrys

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy