Witam. Przed snem najlepiej podawać sycące i lekkostrawne kaszki np."Smaczny sen",by najedzony maluch mógł spokojnie przespać noc.
Maluch, który ukończył 1/2 roczku orientacyjnie powienien zjadać ok.5 posiłków: 3 x zagęszczone mleko po ok. 180 ml, obiadek może być ok. 200 g, kaszka ok. 150 g + owoce do 150 g w formie przecieru lub soku (do posiłku lub między posiłkami). Zwiększając porcje, maluch będzie dłużej najedzony, dlatego może uda się Pani równocześnie zredukować jeden posiłek w ciągu doby. Jednak najważniejsze, aby wszelkie zmiany wprowadzać stopniowo, kierując się przede wszystkim potrzebami dziecka, a podane ilości sa oreintacyjne.
Witam Pani Magdaleno,
Odpowiadając na Pani pytanie, uważam że tak malej córeczce należy zacząć podawać zagęszczone mleko, np. kleikiem ryżowym, a dopiero z czasem zmieniać proporcję mleka i kleiku, czy wprowadzać kaszki, czyli gęstszy posiłek kolacyjny. Ważne jest również czy córeczka nie ma alergii pokarmowej, aczkolwiek proponowałabym od wprowadzania produktów bezglutenowych, czyli produktów z ryżu, prosa (kasza jaglana), amarantusa (mąka czy kasza a z amarantusa), gryki (np. kaszka gryczana) itp.
Dodatkowo - informacyjnie - dzieci różnie przesypiają noc. Niektóre wstają co godzinę inne co 3, a jeszcze inne co 5-6. I niekonieczne musi to być związek z chęcią jedzenia, co bardziej z bliskością i przytuleniem do mamy.
Pozdrawiam
Pisze Pani o podawaniu słoiczków. Proponuję stosowania posiłków własnoręcznie zrobionych, oczywiście w miarę możliwości. Nie jestem przeciwnikiem słoiczków, aczkolwiek, zawsze mamy większą świadomość jeśli samemu sporządzimy pełnowartościowy posiłek dla swojej pociechy. Jeśli chodzi o ilość to należy rozpocząć od ok. 1-2 łyżeczki danego posiłku, a z czasem zwiększać porcję obserwując, czy u córeczki nie występuje odczyn alergiczny. Uważam, że 0,5 słoiczka (oczywiście rozumiem, że tego mniejszego?!) to nie jest zbyt mała porcja jak dla Pani córeczki, a nawet nie wiem, czy przy rozpoczęciu wprowadzania tego typu posiłków, nie jest ona zbyt duża.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dieta dla 6-miesięcznego dziecka – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Żywienie 6-miesięcznej córki – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Niechęć do mleka u 6-miesięcznego dziecka – odpowiada Lek. Krzysztof Szmyt
- Menu 6-miesięcznej córki – odpowiada Sylwia Ogrodowczyk
- Karmienie mlekiem modyfikowanym 9-miesięczne dziecko – odpowiada Mgr inż. Marta Ścibisz
- Dieta dla 9-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
- Jadłospis dla półrocznego dziecka - proszę o poradę – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Niechęć 5-miesięcznego dziecka do picia mleka – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Odżywianie dziecka 6-miesięcznego – odpowiada Tomasz Pielak
- Żywienie przed snem 6-miesięcznego dziecka – odpowiada Sylwia Ogrodowczyk
artykuły
Dieta dla rocznego dziecka - zasady komponowania i przepisy dla malucha
Po 1. roku życia maluszek przestaje być niemowlęci
Kasza w diecie najmłodszych. Dlaczego i od kiedy warto ją podawać?
Dodaje energii, syci na długi czas, dostarcza cenn
Stopniowe rozszerzanie diety maluszka
Informacja prasowa Nowe urządzenie Philips A