Karmienie mlekiem modyfikowanym 10-miesięcznej córki

Witam, Moja córeczka ma 10,5 miesiąca. Karmie ja mlekiem modyfikowanym. Rano je kaszkę a wieczorem pije z butelki.Jednak ostatnio zwrócono mi uwagę, że w tym wieku dziecko powinno pic z kubka a nie z butelki, gdyż ma to zły wpływ na kształtowanie ząbków. Rozumiem, że wodę czy soki z kubka, ale mleko? Czy podawać mleko tylko w formie stałej jako kaszka? Pozdrawiam i dziękuję

Piotr Pilarski

Może to negatywnie wpłynąć na uzębienie jednak jeśli dotyczy to tylko raz dziennie to nie powinno to mieć duzego znaczenia. Sluszniejsza jest całkowita rezygnacja ze smoczka.

Pozdrawiam.

W zależności od tego czy córka ma już zęby czy nie wskazane będzie inne postępowanie. Jeżeli nie ma jeszcze ząbków - może Pani podawać mleko w butelce, gdyż działa to badziej kojąco na dziecko. Jednak jeżeli są już zęby to celem zapobiegania rozwojowi próchnicy powinna je Pani myć po ostatnim posiłku. W takim wypadku radziłabym podawać mleko w kubku (jako kolację), myć zęby i dopiero kłaść spać. Będzie to lepsze dla formowania zgryzu, a dodatkowo dziecko nie będzie usypiać z butelką, będzie więc mniej rozdrażnione podczas mycia zębów.