Co zrobić z tym mlekiem modyfikowanym?

Czy po podaniu mleka modyfikowanego gotowego do podania i włożeniu do lodówki reszty, która została, można resztę podgrzać i podać ponownie?

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie, absolutnie nie można postępować w ten sposób z mieszanką mlekozastępczą. Nadmiar mleka, który nie został dopity przez niemowlę, należy wylać. Mleko, które nie zostało zużyte w ciągu zaleconego przez producenta czasu nie tylko traci swoje właściwości (podgrzanie w wysokiej temperaturze niszczy część witamin oraz minerałów), ale z uwagi np. na namnażające się w nim bakterie (dostające się do butelki wraz ze śliną ssącego dziecka) może być niezdrowe dla niemowlęcia i spowodować zatrucie lub inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zwłaszcza dzieciom do 6. miesiąca życia nie należy podawać nieświeżego, przygotowanego dużo wcześniej mleka – dziecko powinno wypić mieszankę w ciągu około 30 minut od przygotowania. W przypadku niemowląt należy również pamiętać o sterylizowaniu butelki i smoczków. Natomiast jeśli chodzi o podgrzanie mleka przygotowanego wcześniej, ale nie spożywanego przez dziecko – dopuszcza się podgrzanie mieszanki w przeciągu około 2 godzin od rozrobienia jej. Jak już wspominałam – najlepiej i najbezpieczniej przygotowywać mleko modyfikowane tuż przed podaniem niemowlęciu. O tym, jak przygotować mleko modyfikowane przeczyta Pani również w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przygotowac-mleko-modyfikowane. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.