Katalaza w diecie na siwienie włosów

Witam, Jakie produkty zawierają katalazę, chciałbym zwiększyć jej poziom bo słyszałem że zapobiega siwieniu. Czy pc-kus(pseudo katalaza) wyjdzie na rynek? Czy może istnieją jakieś inne dobre preparaty zawierające katalazę, które mógłbym przyjmować? I w końcu czy to prawda, że katalaza faktycznie może zapobiegać siwieniu? Niestety, zaczynają się już u mnie pojawiać pierwsze siwe włosy, ponieważ mam wczesne siwienie w genach. Chciałbym ten proces jakoś zatrzymać albo przynajmniej powstrzymać i dlatego szukam różnych środków. Czy katalaza może być jednym z nich? Czy jej skuteczność została jakoś potwierdzona badaniami czy może jednak nie warto wierzyć w skuteczność katalazy, bo nie jest prawdą, że zapobiega siwieniu? Z góry bardzo dziękuję za każdą odpowiedź w mojej sprawie. Serdecznie Pozdrawiam Marek

Nie spotkałam się z tego rodzaju działaniem katalazy. Katalaza to enzym z grupy peroksydaz mający zdolność do rozkładu nadtlenku wodoru. Nawet jeżeli miałaby mieć działanie zapobiegające siwieniu to musiałaby w tym celu być podawana za pośrednictwem zastrzyków, gdyż jako białko jest zupełnie inaktywowana i trawiona w przewodzie pokarmowym człowieka. Nie może zatem wykazywać aktywności wewnątrzustrojowo. Sugerowałabym ewentualne skonsultowanie się z dermatologiem przed stosowaniem tego typu preparatów.