Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 2 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kiedy dziecko powinno zacząć samo chodzić?

Witam Kiedy dziecko powinno zacząć chodzić? W jakiej sytuacji należy się zgłosić do lekarza. Czytałam że jedne dzieci zaczynają chodzić mając 11 miesięcy a inne mając 15 miesięcy i w obu przypadkach jest to normalne. Czy to prawda? Również czytałam że im później dziecko zaczyna chodzić to zdrowsze ma stawy. To prawda czy fałsz?
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Nie ma jednego konkretnego wieku, w którym wszystkie dzieci zaczynają chodzić - zależy to od wewnętrznych jego uwarunkowań. Jednakże rzeczywiście wiek 12-13 miesięcy jest tym, w którym zachodzą zmiany m.in. w koordynacji wzrokowo-ruchowej i dziecko zaczyna samodzielnie wstawać, robić pierwsze kroki itd.
Proces rozwoju lokomocji dziecka jest następujący: 1.w pozycji na plecach obraca się na bok i na brzuch (3-4 m-c), 2.przewraca się z brzucha na plecy , trzymane za rączki samo unosi się do postawy stojącej(5-6 m-c), 3.pełza do przodu, siada samodzielnie, bez trzymania i podpory (8 m-c), 4.raczkuje, wstaje samo z podporą (9 m-c), 5. próbuje stawiać pierwsze kroki (12 m-c).
Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy