Kiedy dziecko powinno zacząć samo chodzić?

Witam Kiedy dziecko powinno zacząć chodzić? W jakiej sytuacji należy się zgłosić do lekarza. Czytałam że jedne dzieci zaczynają chodzić mając 11 miesięcy a inne mając 15 miesięcy i w obu przypadkach jest to normalne. Czy to prawda? Również czytałam że im później dziecko zaczyna chodzić to zdrowsze ma stawy. To prawda czy fałsz?

Proces rozwoju lokomocji dziecka jest następujący: 1.w pozycji na plecach obraca się na bok i na brzuch (3-4 m-c), 2.przewraca się z brzucha na plecy , trzymane za rączki samo unosi się do postawy stojącej(5-6 m-c), 3.pełza do przodu, siada samodzielnie, bez trzymania i podpory (8 m-c), 4.raczkuje, wstaje samo z podporą (9 m-c), 5. próbuje stawiać pierwsze kroki (12 m-c).
Pozdrawiam.