Początki chodzenia u 4,5-miesięcznego dziecka

Moje dziecko ma 4,5 miesiąca i już staje trzymając mnie za ręce. Czy to nie za wcześnie ? Na forach inernetowych pisze że odpowiedni czas na stawanie to 8-9 miesiąc. Co mam zrobić ?

Witam, to faktycznie trochę wcześnie dla stawów biodrowych, kośćca i kręgosłupa. Wskazane jest zachęcanie do zabaw w pozycji "horyzontalnej" prowokujących przemieszczenie się w inny sposób, poprzez: turlanie, obracanie, czołganie. Pozdrawiam Danuta Michalczyk

absolutnie to nie jest chęć chodzenia!!!! to jest wzmożone napięcie w nóżkach i prawdopodobnie również grzbietu. Powinna się pani udać do lekarza rehabilitacji dzieci lub ew. do terapeuty który zajmuje się rehabilitacją dzieci i ma odpowiednie przeszkolenia(CERTYFIKATY !! Bobath lub Vojta) Zespół wzmożonego napięcia mięśni u niemowląt można poprzez odpowiednie proste ćwiczenia i zabiegi(masaże, kąpiele) znormalizować i doprowadzić że niemowlę zacznie prawidłowo osiągać kolejne etapy rozwoju( pełzanie, czołganie raczkowanie, siadanie, chodzenie) najważniejsze dla rozwoju mózgu jest raczkowanie, jeśli dziecko jest napięte to omija ten najważniejszy etap, i pręży się na nogi, rodzicom wydaje się że dziecko chce chodzić a ono się napina . Czy lubi leżeć na brzuszku? Dzieci ze wzmożonym napięciem mięśni grzbietu nie lubią leżeć na brzuchu a często dochodzi do tego asymetria napięcia(dziecko woli patrzeć w jedną "ulubioną" stronę. Należy pilnie rozpocząć ćwiczenia z dzieckiem. ćwiczenia wykonuje się w domu po odpowiednim instruktarzu, a jeśli jest to bardzo duże napięcie i inne problemy neurologiczne to powinien wykonywać to terapeuta i w domu rodzic.

Witam,

Zdecydowanie nie stawia Pani swojego dziecka w tym wieku na nóżkach. Niemowle, które stoi to niemowle, które przeszło przez kolejne etapy rozwoju charakterystyczne dla poszczególnych miesięcy. Proponowałabym, aby udała się Pani do fizjoterapeuty pracującego metodą NDT Bobath Baby, który oceni aktywność Pani dziecka i podejmie odpowiednie kroki, a także udzieli Pani szczegółowych informacji.