Próby chodzenia u 7-miesięcznego dziecka

Witam, Mój syn ma 7 miesięcy i od niedawna trzymany za rączki drepta po pokoju, ale boję się że to za wcześnie i będzie miał z tego powodu jakieś wady...co robić ? mały nie chce raczkować, gdy tylko zobaczy ręce chwyta się do wstawania i przebiera nóżkami... czy to normalne? od 2 miesięcy siedzi bez podparcia..natomiast martwi mnie że zamiast raczkować czy też pełzać on od razu wstał na nogi...

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Jeśli dziecko samodzielnie próbuje stawać, to zdecydowanie nie ma do tego przeciwwskazań. Proszę jednak nie stawiać dziecka na siłę. O szczegółach proszę porozmawiać z lekarzem pediatrą.

Moze warto skonsultować dziecko z rehabilitantem, nie wszystkie dzieci raczkują ale jeśli jest jakiś problem np z napięciem mięśniowym lub przetrwałymi odruchami warto je usunąć na tym etapie, żeby się nie utrwaliły. Nie należy tym wieku prowadzić dziecka za rączki, jego stawy mogą nie być jeszcze na to gotowe.