Kiedy leczenie zatok przyniesie poprawę?

Córka miała zdiagnozowaną anginę, dostała augumentin na 7 dni. Cały czas przy anginie miała zatkany nos bez wydzieliny. Objawy po leku ustąpiły. Po dwóch dniach po kuracji wrócił zatkany nos i zaczęło boleć ucho. Poszłyśmy do laryngologa, stwierdził zapalenie ucha i zatok, dostała Zinat na 7 dni. Dziś jest trzecia doba brania antybiotyku, a nos nadal nie jest drożny. Kiedy nastąpi poprawa po antybiotyku?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

szybkość działania antybiotyków różni się w zależności od jego składu. Przyjmuje się jednak, że poprawa przychodzi w ciągu 2 - 3 dni od rozpoczęcia antybiotykoterapii. Należy pamiętać, że podczas takiej kuracji, trzeba przyjmować odpowiednie probiotyki, które działają pozytywnie na dobrą florę bakteryjną jelit.

Podczas zapalenia zatok można stosować domowe sposoby, które pomogą je udrożnić. Mowa tutaj w szczególności o spożywaniu naparów np. z imbiru, tymianku i rumianku, a także robieniu inhalacji. Należy przy tym jednak uważać, aby zbytnio nie podrażnić błony śluzowej nosa.

W przypadku gorączki pomocne jest leczenie objawowe, polegające na przyjmowaniu np. ibuprofenu lub paracetamolu.

Proszę się także stosować do zaleceń lekarza, a w razie braku poprawy, udać się do niego na ponowną wizytę.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, które opisują zapalenie ucha i zatok:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-ucha-srodkowgo

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.