Kiedy mam przyjąć nowe opakowanie tabletek antykoncepcyjnych?

Od ponad dwóch lat stosuję antykoncepcję hormonalną (Diane 35). Badania w normie. Ostatnia miesiączka miała miejsce 18 września 2022. Niestety miałam utrudniony dostęp do nowego opakowania tabletek, dlatego korzystałam z zapasowego (od 21 wrzesnia), zgodnie z planem przyjmowania. Po kilku dniach zorientowałam się, że tabletki są przeterminowane, więc zaprzestałam ich brania. W międzyczasie (23 września) miał miejsce stosunek z wytryskiem, dlatego dnia 27 września przyjęłam tabletkę EllaOne. Trzy dni temu, 2 października, dostałam krwawienia - myślałam ze to krwawienie spowodowane zażyciem tabletki po i odstawieniu hormonów. Czy to krwawienie (bardziej obfite niż zazwyczaj) można uznać za nową „miesiączkę”? Jeśli tak, czy jest za późno na rozpoczęcie nowego świeżego opakowania tabletek antykoncepcyjnych? Jeśli jest to niemożliwe, kiedy pojawi się nowy „prawdziwy” okres aby móc rozpocząć nowe opakowanie? Z góry dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, w przypadku przyjęcia przeterminowanych tabletek antykoncepcyjnych, niestety zawsze należy spodziewać się ich zmniejszonej skuteczności. Zażycie EllaOne było więc uzasadnione w tej sytuacji. Ciężko jednak powiedzieć, czy krwawienie, które się ostatnio pojawiło było miesiączką, ale jest to z pewnością możliwe. W związku z tym rozpoczęcie nowego opakowania hormonów jest teraz (w środku cyklu) możliwe, ale dodatkowo należy zastosować przez pierwszy tydzień prezerwatywy, ponieważ tabletki nie będą działały ochronnie, gdyby nie zdecydowała się Pani na to rozwiązanie, należy czekać do kolejnej miesiączki, jednak nie jesteśmy w stanie udzielić informacji, kiedy się ona pojawi, bo cykle po zaprzestaniu stosowania hormonów stają się często mniej regularne i mogą się nawet znacznie wydłużyć.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/skutki-antykoncepcji-hormonalnej

https://portal.abczdrowie.pl/plusy-i-minusy-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/tymczasowe-metody-antykoncepcji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.