Kiedy mogę być pewna, że jestem zabezpieczona przed ciążą?

Witam. Jestem kobietą i mam 16 lat. Ginekolog przepisał mi jakieś dwa miesiące temu tabletki antykoncepcyjne. Teraz jestem w trakcie drugiego opakowania. Mój lekarz zalecił mi abym w trakcie stosowania pierwszego opakowania używała dodatkowego zabezpieczenia (prezerwatywy). Więc tak też zrobiłam, chociaż na ulotce leku było wyraźnie napisane, że jeśli wezmę tabletkę w pierwszy dzień okresu to jestem całkowicie zabezpieczona przed ciążą (a tabletkę wzięłam właśnie w pierwszy dzień cyklu). Potem miałam 7-dniową przerwę. Ostatnią tabletkę z pierwszego opakowania wzięłam w niedziele o 21:30 (taką godziną sobie ustaliłam) więc kolejny blister powinnam rozpocząć w poniedziałek o 21:30, ale z takich przyczyn iż nie miałam możliwości zakupienia tabletek, nie rozpoczęłam go w ten dzień, ale pominiętą tabletkę zażyłam od razu rano o godz. 8:00 (także minęło mniej niż 12 godz). Kolejną wzięłam normalnie o 21:30 i tak codziennie. Na ulotce napisane jest że w takim przypadku przez kolejne 7 dni należy używać dodatkowe zabezpieczenie, a więc przez dokładnie 10 dni w ogóle nie współżyłam ze swoim chłopakiem, w 11 dzień kochaliśmy się bez dodatkowego zabezpieczenia, ale nie skończył we mnie. Czy po tych 10 dniach już byłam w pełni zabezpieczona i dobrze zrobiłam kochając się już bez dodatkowego zabezpieczenia? Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Postąpiła Pani prawidłowo nie współżyjąc w czasie pierwszych siedmiu dni przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych z drugiego opakowania. Po tym czasie nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia. Działanie tabletek antykoncepcyjnych powinno już być zachowane. Dlatego nie powinna mieć Pani powodów do niepokoju.

Pozdrawiam