Kiedy najlepiej rozpocząć stosowanie antykoncepcji?

Dzień dobry, mam 49 lat, okres już nieregularny, raz jest raz go nie ma. Ostatnio nie było 4 mies, pojawił się miesiąc temu, cykle bardzo wydłużone. Niestety wszystko wskazuje na to że jeśli dostanę go w terminie w sierpniu pokryje się z wyjazdem wakacyjnym. Byłam u ginekologa, dostałam tabletki Ślinianka na 3 miesiące, żeby przesunąć go w czasie. Problem w tym że mamy lipiec a okres znów się nie pojawia. Boję się że dostanę na sam wyjazd i wtedy nici z przesuwania go tabletkami. Czy mogę wziąść te tabletki np. Tydzień przed planowanym okresem w sierpniu pomimo braku okresu w lipcu? Tzn. wziąść pomimo że okres się nie pojawił? Żeby nie pojawił się na planowanym wyjeździe? Dodam że nie chodzi mi o antykoncepcję tylko o komfort na wczasach. Dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 49 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jeśli Pani wyjazd wakacyjny już się zbliża i są obawy, że okres może się z nim zgrać, to w celu przesunięcia okresu można zastosować tabletki antykoncepcyjne. Wystarczy rozpocząć nowy blister tabletek antykoncepcyjnych bez robienia tygodniowej przerwy między opakowaniami. Pozwoli to uniknąć okresu podczas wyjazdu.

Należy również pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne mają swoje skutki uboczne, a ich stosowanie w celu przesunięcia okresu może powodować niewielkie zaburzenia hormonalne. Zawsze ważne jest omówienie takiej decyzji z lekarzem w celu zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu podczas wyjazdu wakacyjnego.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-przesunac-okres

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.