Kiedy wraca płodność po odstawieniu tabletek?

Witam. Mam problem. Tabletki antykoncepcyjne biorę od 5 miesięcy, przy ostatnim opakowaniu zrezygnowałam z zażywania ich. Tyle, że rezygnacja nastąpiła po tygodniu brania, czyli prawie w połowie opakowania przerwałam. Współżyję z chłopakiem cały czas. Po 4 dniach dostałam obfitego krwawienia, trwało tydzień. Moje pytanie brzmi: czy w ciągu 4 dni, kiedy nie brałam pigułek, mogłam zajść w ciążę? Czy to, że dostałam obfitego krwawienia, wyklucza ciążę? Dziś jest drugi dzień bez krwawienia. Kiedy mogę liczyć na dni płodne? Dodam, że w ciągu tych 4 dni i w ciągu" okresu" miałam straszny ból jajników i podbrzusza. Czy po półrocznym braniu pigułek również istnieje możliwość ciąży mnogiej?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Krwawienie, które opisujesz, było krwawieniem z odstawienia. Nie zaleca się, przerywania stosowania antykoncepcji hormonalnej w środku cyklu.
Twoja płodność wróciła już w 12h po odstawieniu tabletek. Proponowałabym zmienić metodę antykoncepcji. Jeżeli doszło do zbliżenia w dniu planowanej miesiączki, proponowałabym zrobić test ciążowy.

Jeśli chodzi o ryzyko ciąży mnogiej, to po przewlekłym stosowaniu tabletek rzeczywiście statystycznie częściej mamy z nimi styczność. Nie jest to jednak reguła.

Pozdrawiam.