Kiedy wykonać badanie prób wątrobowych?

Witam. Przez trzy lata brałam tabletki antykoncepcyjne Atywia Daily. Po tym czasie, lekarz skierował mnie na kontrolne badania ALAT i Aspat. Wyszło że alat wynosi 42 a aspat 34 (granica normy dla mnie to 32 U/I). Leki miałam odstawić. Po miesiącu od odstawienia próby urosły do 76 i 51. Potem stopniowo zaczęły maleć do 54 i 37. Lekarz kazał mi się zbadać za 3 miesiące od tego czasu, co wypada na koniec czerwca, czyli teraz. Dopadło mnie jednak bardzo mocne przeziębienie, przez to biorę dużo leków i mam pytanie- czy jest sens isc to zbadać za tydzień, czy wyniki mogą wyjsc złe przez leki na przeziębienie? Czy lepiej zrobić je na spokojnie za miesiąc (bo za tydzień wyjeżdżam i nie będę miała jak się badać)? I czy ten wzrost ALATu i Aspatu powinien mnie martwić? Dodam że USG nic nie wykazało, wykluczono także wirusowe zapalenie wątroby oraz pasożyty. Morfologia wyszła prawidłowa, jedyny "gorszy" wynik oprócz powyższych to bilirubina całkowita, która w ostatnich badaniach wynosiła 1,19. Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za pomoc.

W między czasie można przyjmować preparaty wspomagające regenerację wątroby o statusie leku roślinnego, takie jak Sylimarol 70mg czy Essentiale forte.

Pozdrawiam serdecznie, życząc zdrowia.

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta