Kiedy wykonać badanie prób wątrobowych?

Witam. Przez trzy lata brałam tabletki antykoncepcyjne Atywia Daily. Po tym czasie, lekarz skierował mnie na kontrolne badania ALAT i Aspat. Wyszło że alat wynosi 42 a aspat 34 (granica normy dla mnie to 32 U/I). Leki miałam odstawić. Po miesiącu od odstawienia próby urosły do 76 i 51. Potem stopniowo zaczęły maleć do 54 i 37. Lekarz kazał mi się zbadać za 3 miesiące od tego czasu, co wypada na koniec czerwca, czyli teraz. Dopadło mnie jednak bardzo mocne przeziębienie, przez to biorę dużo leków i mam pytanie- czy jest sens isc to zbadać za tydzień, czy wyniki mogą wyjsc złe przez leki na przeziębienie? Czy lepiej zrobić je na spokojnie za miesiąc (bo za tydzień wyjeżdżam i nie będę miała jak się badać)? I czy ten wzrost ALATu i Aspatu powinien mnie martwić? Dodam że USG nic nie wykazało, wykluczono także wirusowe zapalenie wątroby oraz pasożyty. Morfologia wyszła prawidłowa, jedyny "gorszy" wynik oprócz powyższych to bilirubina całkowita, która w ostatnich badaniach wynosiła 1,19. Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za pomoc.
KOBIETA, 23 LAT około miesiąca temu

Badania w RZS

W przypadku podejrzenia reumatoidalnego zapalenia stawów należy poddać się szczegółowej diagnostyce. Profil reumatyczny to badania, które pozwalają zdiagnozować choroby reumatyczne. Na wszelkie pytanie odnoszące się do badań odpowiada dr n. med. Maria Rell-Bakalarska.

W okresie przyjmowania leków lub bezpośrednio po zakończeniu kuracji rzeczywiście mogą wyjść podwyższone wyniki. Skoro wyjazd jest za tydzień, to warto zapytać swojego lekarza, czy badanie może być zrobione za miesiąc.

W między czasie można przyjmować preparaty wspomagające regenerację wątroby o statusie leku roślinnego, takie jak Sylimarol 70mg czy Essentiale forte.

Pozdrawiam serdecznie, życząc zdrowia.

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty