Kiedy wykonać badanie w kierunku H.Pylori?

Witam. Jestem 3 tygodnie po leczeniu helicobakter pyroli.Amoksykclną Metronidazolem Dexilant Ulcamed. Po 4 tygodniach przerwy po tych lekach miałam zrobić antygen z kału.Po tych 3 tygodniach przerwy zachorowałam na ZUM muszę wziąć antybiotyk.Czy po zakończeniu antybiotyku na ZUM muszę mieć 4 tygodnie przerwy żeby wykonać badanie z kału na Helicobakter.Dziekuje

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonała Pani eradykację bakterii Helicobacter pylori. Wspomniana antybiotykoterapia została prawidłowo dobrana w kierunku eliminacji tego patogenu z przewodu pokarmowego. Jest o tyle istotne, że bakteria ta może wywoływać wiele chorób oraz stan zapalny błony śluzowej żołądka i dwunastnicy.

W przypadku obecności stanu zapalnego układu moczowego i konieczności przyjęcia kolejnego antybiotyku, warto odczekać pewien czas, aby wynik badania kału w kierunku H.pylori był jak najbardziej miarodajny.

Jednakże o dokładnym odstępie czasu oraz przygotowaniu do badania powinien zadecydować wyłącznie lekarz specjalista. W związku z tym zalecamy Pani konsultację z lekarzem internistą lub gastrologiem, aby zdecydował o dalszych krokach działania, aby można było uzyskać jak najbardziej obiektywny wynik analizy.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-helicobacter-pylori

https://portal.abczdrowie.pl/helicobacter-pylori-w-kale

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.