Co robić z tym nawracaniem bólu brzucha?

Na początku czerwca pojawił się u mnie silny ból brzucha, wymioty, biegunka i znaczne oslabienie. Od tego momentu dostawałem leki na odbudowę kultur bakterii w jelitach, jednak to nie pomogło. Miałem też USG, z którego wynikało że śledziona jest nieznacznie powiększona. Zrobiłem prywatnie badanie na lamblie, i h pylorii, wyniki pozytywne. Jednak co do drugiego lekarka nie była pewna, bo to były badania z krwi i mogło to dotyczyć wcześniejszego zakarzenia. Dostałem antybiotyk, jednak nic się nie poprawiło. Na codzien nie jest to szczególnie uciążliwe, czuje jedynie lekki ból brzucha szczególnie na czczo i stolce są nieco luźniejsze. Jednak dzień po wysiłku fizycznym objawy znacznie się zwiększają. Dla przykładu wczoraj popracowałem trochę ciężej u siebie na podworku, a dziś odczuwam silny ból brzucha nad pępkiem, do tego doszła silna biegunka (sama woda), wymioty i calkowity brak sił, tak że ciężko wstać z łóżka. Mężczyzna 25 lat.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Rozumiemy Pana obawy dotyczące swojego stanu zdrowia. Prawidłowo, że wykonano już pewną diagnostykę w kierunku niektórych chorób układu pokarmowego. Z podanych przez Pana wyników badań, można stwierdzić, że wykryto zakażenie bakterią Helicobacter pylori oraz obecność lamblii.

Bardzo dobrze, że wdrożono już pewne leczenie, jednakże nie wspomniał Pan, czy była wykonała pełna eradykacja bakterii H. pylori. Istnieje bowiem przypuszczenie, że dotychczasowe leczenie mogło być nieskuteczne i problem nie zniknął.

Charakterystycznymi objawami przy obu zakażeniach mogą być właśnie bóle brzucha, wymioty, nudności, osłabienie, ale również i biegunki.

Zalecamy Panu konsultację z lekarzem gastrologiem, który po analizie wcześniejszych wyników badań oraz przebytej antybiotykoterapii zdecyduje o dalszym postępowaniu. Na pewno istotne będzie rozpoczęcie kuracji odpowiednimi preparatami, mającymi na celu wyeliminowanie bakterii H. pylori oraz lamblii.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-helicobacter-pylori

https://portal.abczdrowie.pl/lamblioza

https://portal.abczdrowie.pl/lamblioza-objawy-zakazenie-zapobieganie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.