Czy to ma związek z tą bakterią?

Witam Wykryto u mnie podczas gastrologii bakterie helicobacter pylori, otrzymałem antybiotyk plus dodatkowe leki. Ale od czasu podejrzenia tej bakterii i czekania na badanie wybudzam się codziennie w nocy o tych samych porach z bólami mięśni okolice żeber i pleców. Czy to ma związek z tą bakterią? Dodam że USG, morfologia nic nie wykazały. Dziękuje

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że rozpoczął Pan leczenie w kierunku eradykacji bakterii Helicobacter pylori. Antybiotykoterapia jest tu właściwym postępowaniem.

Trudno z racji odległości jednoznacznie stwierdzić, czy wspomniane przez Pana objawy mogą mieć związek z aktualnym leczeniem. Proponujemy więc, w razie powtarzania się dolegliwości, konsultację z lekarzem gastrologiem, który w razie konieczności zdecyduje o zmianie lub modyfikacji leczenia.

Skutki uboczne przyjmowania preparatów występują stosunkowo rzadko, jednakże każdy organizm może inaczej reagować na leczenie. Na pewno warto wprowadzić delikatną dietę bogatą w gotowane warzywa, chude mięso oraz kiszonki, a wyeliminować produkty ciężkostrawne i przetworzone. Powinno się również przyjmować dobre probiotyki, aby unormować florę bakteryjną jelit.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-helicobacter-pylori

https://portal.abczdrowie.pl/helicobacter-pylori

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.