Kiedy wykonać pierwsze badanie USG?

Witam.
Jestem w 7 tygodniu ciąży. Od 5 tygodni mam temp. powyżej 37 C i test wyszedł pozytywnie. Chciałam się dowiedzieć kiedy powinnam zrobić pierwsze USG? Są różne opinie na ten temat. Obecnie mój ginekolog wyjechał i będzie dopiero za 2 tygodnie, czyli pierwsze badanie USG zrobiłabym dopiero w 9 tygodniu. Czy powinna udać się wcześnie do innego lekarza w celu zrobienia badania?
Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Pierwsze badanie USG w ciąży powinno odbyć się najpóźniej w terminie między 11. a 13. tygodniem ciąży, wówczas badana jest przezierność karkowa (NT), która jest ważną przesłanką o ewentualnej trisomii chromosomalnej.
Zazwyczaj USG wykonywane jest już przed 10. tygodniem ciąży, w celu zobrazowania czynności serca dziecka i dokładnego potwierdzenia ciąży.
Oprócz badania USG na początku ciąży ważne jest wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych m.in morfologia krwi, analiza moczu, glukoza na czczo oraz przeciwciała przeciwko Toxoplazmie gondii.
Proponuję zgłosić się jak najszybciej do lekarza ginekologa w opisanym celu, należy także pamiętać o suplementacji kwasem foliowym w celu zapobiegnięcia rozszczepowi cewy nerwowej.

Redakcja abcZdrowie.pl