Kłucie w klatce piersiowej, osłabienie i skoki ciśnienia

Witam serdecznie! Mam 41 lat, przedsiębiorca, mężczyzna. Kilka dni temu spędziłem noc na izbie przyjęć lokalnego szpitala. Przyczyną było kłucie w okolicach serca, uczucie zapadania się w sobie itp. Ekg i badania krwi nie wykazało nieprawidłowości, ale po przybyciu do szpitala ciśnienie wynosiło 190/110 (normą u mnie jest 140/90). Dostałem do domu lek. Od tego czasu zacząłem czytać na temat podobnych objawów i wyszło mi, że to niekoniecznie są problemy z układem krążenia, ale przyczyną może być nerwica. Proszę o opinię na ten temat. Czy mam się udać do kardiologa, czy do neurologa?

Witam!

Opisane objawy mogą towarzyszyć chorobom kardiologicznym, jak również zaburzeniom nerwicowym. Ból charakterystyczny dla choroby niedokrwiennej serca ma zwykle charakter ucisku, gniecenia, pieczenia, duszenia. Kłujący ból nie jest charakterystyczny. Jednak nie można również wykluczyć takiego odczucia w wyżej wymienionej jednostce. Na pewno warto wybrać się do kardiologa, ponieważ wartości ciśnienia tętniczego budzą poważny niepokój. Może Pan udać się najpierw do lekarza rodzinnego, który zmierzy ciśnienie, zbierze wywiad i zbada fizykalnie. Te informacje będą bardzo pomocne odnośnie planu dalszego postępowania.

Prawdą jest, że zaburzeniom nerwicowym nierzadko towarzyszą objawy somatyczne. Jednak zanim rozpozna się tę przyczynę, należy wykluczyć etiologię organiczną.

Pozdrawiam