Kołatanie serca, osłabienie i problemy z koncentracją

Witam, moje objawy zaczęły się jakieś 3 miesiące temu. Najpierw zaczęło się od ciągłego poczucia niepokoju i wrażliwości na ciepło, robiło mi się słabo w ogrzewanych pomieszczeniach. Ponieważ już wcześniej miałem problemy z żołądkiem mój lekarz rodzinny przepisał mi Pantoprazolum tak jak wcześniej gastrolog na moją chorobę refluksyjną, twierdząc, że może to być powodem odczuwania niepokoju. Po 2 tyg. leczenia na żołądek nie odczułem żadnej różnicy. Poszedłem więc do innego lekarza, który kazał zrobić badania krwi i moczu, z których wynikło, że mam niedobór potasu i wysoki poziom hemoglobiny, więc wypisał mi potas, który zażywam codziennie rano i Polocard (75 mg) na rozrzedzenie krwi. Skierował mnie również na badanie RTG klatki piersiowej, co jest podstawą do dalszych badań kardiologicznych.

Opis badania RTG: Kąty przeponowo-żebrowe wolne. Przepona po str. prawej o zatartych rysach. Wzmożony rys. naczyniowo-oskrzelowy z niewielkim zmniejszeniem przejrzystości w prawym kącie przep.-sercowym. Poza tym pola płucne bez zagęszczeń miąższowych. Wnęka lewa policykliczna-naczyniowa? Serce nieznacznie poszerzone w lewo. Na wizytę u kardiologa muszę czekać prawie do końca kwietnia, a ciągle źle się czuję. Od kilku dni nie zażywam Polocardu, ponieważ zauważyłem kołatanie serca, temperaturę ciała utrzymującą się na poziomie 36,8 - 37,4 ciągłe osłabienie, problemy z koncentracją, tak jakby rozmywa mi się obraz, gdy poruszam głową i w sytuacjach, gdy się stresuję, jakby brakuje mi tchu i uczucie, jakbym tracił przytomność i lekki ucisk w klatce piersiowej. Od kilku dni, odkąd nie biorę Polocardu mam niższe ciśnienie na poziomie 105 na 75 puls: 55-60. Oprócz tego, nie wiem czy to może mieć jakikolwiek związek z moimi dolegliwościami, ale zacząłem łysieć, chociaż mam dopiero 23 lata. Nastąpiło to dość gwałtownie, dlatego mnie to martwi. Będę bardzo wdzięczny za wszystkie wskazówki, bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Witam!
Opisane objawy mogą sugerować zaburzenia czynności tarczycy. W celu potwierdzenia lub wykluczenia tych przypuszczeń należy oznaczyć we krwi hormon TSH, który jest podstawowym badaniem w diagnostyce czynności tarczycy. Zaburzenia czynności tarczycy mogą tłumaczyć wiele objawów np. niepokój, nietolerancję ciepła, osłabienie, problemy z koncentracją, kołatanie serca, wypadanie włosów. Polocard nie wpływa na kołatanie serca czy inne objawy opisane przez Pana, ale warto go stosować do momentu wizyty u lekarza. Proponuję skonsultować problem z internistą (jak najszybciej) , który będzie mógł przeprowadzić odpowiednią diagnostykę, a przede wszystkim zebrać dokładny wywiad oraz zbadać Pana fizykalnie. Zmiany na zdjęciu RTG klatki piersiowej wymagają dodatkowej diagnostyki np. wykonania badania echo serca. Pozdrawiam serdecznie!

Jeżeli wykona Pani już pełną diagnostykę, zachęcam do rozmowy z psychologiem. Objawy jakie Pan opisuje bardzo często występują w zaburzeniach lękowych, które niezwykle utrudniają życie.

Życzę wszystkiego dobrego!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl