Czy te kołatania serca świadczą o chorobach tarczycy?

Od kilku dni jestem bardzo osłabiona. Zaczęło się od tego, że wieczorem kładąc się spać dostalam jakiegos ataku, zaczęło kołatać mi serce i ciężko mi było oddychać. Trwało to od 23 do 2 w nocy. Kilka minut atak, kilka minut przerwy. Byłam u lekarza i miałam pobrana krew do badania pod kątem tarczycy ponieważ EKG wyszło dobrze. Czekam na wyniki. moje pytanie brzmi czy możliwe że przy nadczynności tarczycy takie stanie pojawiają się nagle i trwają kilka dni? Od tamtej pory biorę 3x dziennie tabletki ziołowe uspokajające i magnez z witaminą b6. Niestety nic mi nie pomaga. Nie ma kołatania serca ale za to mam uczucia gorąca od ramion w górę albo zawroty głowy. Cały czas mam kłucie w mostku a jak nie mam cały czas to w momencie ziewania albo próby wzięcia głębszego oddechu bo i z tym jest ciężko. Na wynikach z EKG napisane miałam nieprawidłowe obniżenie st 0,05 ale pani doktor powiedziała że wyniki są okej i zasugerowała właśnie nadczynność tarczycy. Zastanawia mnie teraz czy dopóki nie zacznę się leczyć to będę się tak czuła? Ogarnia mnie strach za każdym razem jak coś się dzieje że to może jednak serce

Mgr Anna Byczko Psychologia

Dzień dobry,

dobrze, że monitoruje Pani swój stan zdrowia wykluczając możliwe somatyczne choroby.

Biorąc pod uwagę objawy: kołatanie serca, niemożność złapania tchu, kłucie w mostku, mogą one sugerować zaburzenia nerwicowe. Tym bardziej, że ma Pani tendencję do lęku przed chorobą, co z kolei tym bardziej wzmaga dolegliwości sercowe, tworząc mechanizm błędnego koła.

Jeśli wyniki badań nie wskażą choroby somatycznej, rekomenduję zadbanie o zredukowanie stresu poprzez techniki relaksacyjne a także psychoterapię pod kątem zaburzeń lękowych.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego

Anna Byczko