Kołatanie serca u aktywnego fizycznie nastolatka

Witam, mam 20 lat i hobbystycznie gram w piłkę nożną oraz tenisa, czasem mam problem z sercem. Można powiedzieć, że jest to takie jakby podwójne bicie (pierwszym są normalne uderzenia serca, a drugim uderzenia poniżej serca, które są szybsze tak jakby uderzała zastawka lub coś w ten deseń, dodam jeszcze, że te bicia nie współgrają ze sobą, są tak jakby osobne). Występują one rzadko np. w momencie gdy przy dużym zmęczeniu zrobię gwałtowny skłon w dół i złapie przy tym powierza lub w przypadku piłki nożnej rzucę się na ziemie i również złapie w tym czasie powietrza. Problem ten mam od dzieciństwa, jednak zdarza się raczej rzadko, mimo wszystko blokuje mnie w jakiś sposób przez co nie mogę zawsze dać z siebie wszystkiego, zauważyłem, że problem ten jest ściśle związany z jednoczesnym gwałtownym ruchem ciała i złapaniem przeze mnie powietrza. Miałem wielokrotnie robione badania EKG, które zawsze wychodziły prawidłowo. Obawiam się, że to może być jakaś niedomykalność zastawki albo może po prostu za bardzo się tym przejmuje. Jakie jest państwa zdanie na ten temat? Proszę o pomoc i z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Witam! Opis wskazuje raczej na krótkotrwałe samoograniczające się zaburzenia rytmu serca prawdopodobnie o charakterze częstoskurczu. Takie objawy mogą występować u młodych osób, zwłaszcza emocjonalnie przeżywających wszelkie wydarzenia. Inną przyczyną zaburzeń rytmu w przypadku dużego wysiłku mogą być zaburzenia elektrolitowe. Powyższe przyczyny są zazwyczaj niegroźne - pierwsze ustępują samoistnie i nie wymagają leczenia, drugie ustępują po wyrównaniu poziomu elektrolitów. Oczywiście nie można wykluczyć przyczyny organicznej wynikającej z choroby serca. Badanie EKG wykonuje sie w krótkim czasie, a objawy występują okresowo, więc mogą pozostać nieuchwycone. W takim przypadku warto wykonać 24-godzinną rejestrację EKG aparatem Holtera - badanie obejmuje całą dobę i zwiększa prawdopodobieństwo uchwycenia zaburzeń rytmu. Możliwe są też rejestracje dłuższe, nawet 72-godzinne. Pozdrawiam