Kolonoskopia i interpretacja wyniku

Witam! Ostatnio moja mama miala zabieg kolonoskopii, dostala wyniki, ktore maja sie nastepujaco: 1) zstepnica- polypi hyperplastici No.2. Excisio probabiliter totalis. 2) esica- polypi hyperplastici No.4. Excisio probabiliter totalis. 3) okolnica zagięcia wątrobowego- sesillae serrated polyp, Excisio totalis. Czy sa podstawy do zmartwien? Prosze o odpowiedz bo wyczytalam,ze wynik 3 jest gruczolakiem ząbkowatym, tworem nowotworowo łagodnym, czy to prawda? Dziekuje z góry za odpowiedź

Witam serdecznie.
1) zstepnica- polypi hyperplastici No.2. Excisio probabiliter totalis - polip hiperpalstyczny, prawdopodobnie wycięty w całości
2) esica- polypi hyperplastici No.4. Excisio probabiliter totalis - polip hiperplastyczny wycięty w całości
3) okolnica zagięcia wątrobowego- sesillae serrated polyp, Excisio totalis - gruczolak ząbkowany bezszypułkowy, wycięty w całości
Polip hiperplastyczny to zmiana łagodna powstająca zazwyczaj na podłożu przewlekłego stanu zapalnego - taki polip nie wymaga doszczętnego usunięcia, nie przekształca się w zmiany złośliwe. Natomiast gruczolak to łagodny nowotwór, który (jeśli nie zostanie w porę usunięty) ma tendencje do złośliwienia. Z tego względu wymaga doszczętnego usunięcia. Z opisu badania wynika, że zmiana została usunięta w całości, nie ma więc powodów do obaw. Można powiedzieć, że Pani mama miała dużo szczęścia, że zmiany zostały w porę wykryte i usunięte. Mama powinna zgłosić się na kontrolną kolonoskopię (prawdopodobnie za kilka lat) według wytycznych lekarza prowadzącego.