Kompresyjne złamanie kręgosłupa a aktywność fizyczna

8 grudnia 2013 w wyniku upadku doznałam kompresyjnego złamania th9 i th 10, bez objawów neurologicznych. leczenie operacyjne - stabilizacja złamania th8,9,10,11 systemem EXPIDIUM - wypisana do domu w zaleceniach gorset jewettea. Pytanie moje to czy mimo tych 8 śrub będę mogła biegać, skakać, robić przewroty itp.i jeśli tak to mniej więcej za jaki czas aby było to bezpieczne. jest to dla mnie bardzo ważne, gdyż związane z pracą zawodową.z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, w tym wypadku odpowiedź na Pani pytanie zależy od przebiegu rehabilitacji. Obecnie przeciwwskazane jest znaczne obciążanie kręgosłupa, w tym przede wszystkim skakanie, przewroty, dźwiganie. Bardziej szczegółowej odpowiedzi może Pani udzielić wyłącznie lekarz prowadzący, w oparciu o badanie kliniczne i badania obrazowe.